Scroll to Content

Transport w Boliwii

– ogólnie TRANSPORT JEST TANI!, najtańszy spośród krajów, które odwiedziliśmy w Ameryce Łacińskiej!
– autobusy, minibusy, samolot (drogo!, mało rozwinięta siatka połączeń), pociąg (bardzo skromna siatka połączeń, najpopularniejsza trasa wśród turystów: Oruro-Uyuni), łódź (Amazonia)
– rozbudowany system połączeń autobusowych między miastami, spora konkurencja pomiędzy firmami autobusowymi na trasach między dużymi miastami

– zwykle firmy przewozowe znajdują się na jednym dworcu autobusowym, chyba że w mieście jest kilka dworców (np. 3 dworce w La Paz [w tym jeden główny] – z różnych dworców obsługiwane są różne kierunki jazdy) 
– podobnie jak w Peru na dłuższych trasach można wybrać między autobusem cama (najwygodniejszy, najdroższy, fotele odchylane do 180 stopni), semi-cama i normal (najmniej wygodny, najtańszy, nierozkładane fotele)
– podróżując po Boliwii, nie należy szacować czasu przejazdu na podstawie odległości; często fatalny stan nawierzchni i liczne zakręty sprawiają, że czas ten jest dłuższy od przewidywanego (np. droga na trasie Oruro-Uyuni czy Uyuni-Tupiza nie ma asfaltu!)
– w większości miast funkcjonuje dość dobrze rozwinięty transport publiczny (1-2 bob/jednorazowy przejazd; najczęściej są to minibusy/stare autobusy z tabliczkami na szybie wskazującymi kierunek jazdy, które zatrzymują się na „skinienie ręką”, nie ma przystanków z rozkładami jazdy, przez okno „pomagacz kierowcy” wykrzykuje po kolei nazwy przystanków, co jest często bezsensowne, biorąc pod uwagę fakt, że jego i tak niewyraźne wołanie łatwo ginie na głośnej ulicy)
– w Boliwii, zwłaszcza w dużych miastach, bardzo popularne są „dzielone taksówki” – pasażerowie dosiadający się na trasie dzielą razem koszty całego kursu
– do UYUNI (skąd najczęściej zaczynają się wycieczki na Salar de Uyuni i do Reserva Nacional de Fauna Andina Eduardo Avaroa – najchętniej odwiedzane miejsca w Boliwii) można się dostać drogą lotniczą (najwygodniej, ale drogo!), autobusem (najpopularniejszy środek transportu, UWAGA! – na trasie Oruro-Uyuni nie ma asfaltu + kursują jedynie autobusy nocne = brak szans na sen!) lub pociągiem (rzadko kursuje, wyłącznie połączenia nocne, kieszonkowcy!)

Ogólne wrażenia

– NAJTAŃSZY kraj Ameryki Łacińskiej, jaki odwiedziliśmy!
– Boliwia jest gorzej rozwinięta niż Ekwador i Peru; jest to państwo mniej zorganizowane, tańsze (żywność, transport, noclegi, usługi) i brudniejsze niż pozostałe dwa kraje andyjskie!
– całkiem znośnie rozwinięta infrastruktura turystyczna w miejscach popularnych wśród turystów –  liczne hostele/hotele/lokalne agencje podróży (nierzadko z przewodnikami posługującymi się również językiem angielskim)
– INTERNET: dużo kafejek internetowych w miastach, w hostelu dostęp do Internetu często bez dodatkowej opłaty + nierzadko darmowe wi-fi (łącze pozostawia jednak wiele do życzenia – najlepsze łącze w La Paz, najgorsze w Sucre!), spory problem z dostępem do skype nawet w dobrze wyposażonych kafejkach internetowych!, w mniejszych miastach lub miasteczkach utrudniony dostęp do Internetu  
– bankomaty obsługują karty Visa i Mastercard (tylko niektóre pobierają prowizje), możliwość płacenia kartą w supermarketach (jest ich jednak bardzo mało, tylko w dużych miastach)
– w Boliwii czuliśmy się bezpiecznie (im dalej od dużych miast tym bezpieczniej!), aczkolwiek stosowaliśmy się do podstawowych zasad bezpieczeństwa (np. nie wychodziliśmy nocą na miasto, nie zapuszczaliśmy się do miejsc o złej sławie, nie obwieszaliśmy się drogim sprzętem podczas wycieczek po mieście itd.)
– kieszonkowcy w autobusach/komunikacji miejskiej/na zatłoczonych ulicach, tylko raz Ewelina padła ofiarą złodzieja (na ulicy w Santa Cruz de la Sierra – największym mieście w kraju, ponoć pełnym złodziei!); podobnie jak w Ekwadorze i Peru, nie należy zostawiać bagażu podręcznego na półce nad głową w autobusach dalekobieżnych czy na podłodze pomiędzy nogami (należy go trzymać przez cały czas na kolanach!!!)
szczególne środki ostrożności należy zachować w La Paz!!! (zdarzają się porwania turystów w celach rabunkowych przez taksówkarzy współpracujących z mafią/fałszywych policjantów – nie należy korzystać z usług nieoznakowanej taksówki [najlepiej poprosić personel hostelu/hotelu o zamówienie taksówki], nie należy pokazywać dokumentów policjantom na ulicy [zawsze podejść na najbliższy komisariat!!!])
– z trzech krajów andyjskich, które odwiedziliśmy, w Boliwii miejscowa ludność wydała się być najbardziej zamknięta, najmniej zainteresowana gringo (poza chęcią sprzedania mu czegoś)… 🙁

Najciekawsze miejsca

– GÓRY: mnóstwo możliwości!, najczęściej z przewodnikiem lub lokalną agencją podróży (nie są rekomendowane samodzielne wyjścia w góry – nieoznakowane szlaki, trudny dostęp do informacji jak i map terenu), np. trekkingi w okolicy Sorata (więcej tutaj)  i La Paz (np. 1-dniowa wycieczka z agencją podróży na górę Chacaltaya (więcej tutaj) lub trekking na górę Huayna Potosí – popularny wśród turystów, 2-3-dniowy)
– WODA: okolice jeziora Titicaca, np. trekking przez wyspę Isla del Sol na Titicaca (więcej tutaj)
– DŻUNGLA: Park Narodowy Madidi (wycieczki najczęściej z Rurrenabaque), Park Narodowy Noel Kempff Mercado (trudno dostępny, informacji szukać w Santa Cruz de la Sierra)
– PUSTYNIA SOLNA: 1-4-dniowe wycieczki na Salar de Uyuni i Reserva Nacional de Fauna Andina Eduardo Avaroa (wycieczki z Uyuni [najczęściej] lub z Tupizy)
– dla miłośników WESTERNÓW i jazdy konnej: okolice Tupizy (kaniony, wąwozy, gorące tereny półpustynne – więcej tutaj)
– MIASTO, ZABYTKI: Sucre (ładne, turystyczne, więcej tutaj), Potosí (górskie, górnicze miasto z klimatem, więcej tutaj), Concepción (część misji jezuitów, orchidee, więcej tutaj)
– KOPALNIE srebra: Cerro Rico przy Potosí
– ROWER: zjazd „najniebezpieczniejszą drogą świata” na trasie La Cumbre-Coroico
– lokalne ŚWIĘTA/FESTIWALE: karnawał w Oruro, niedzielny targ w Tarabuco (więcej tutaj)

Tekst: Ewelina i Łukasz

Tags:

Written by:

5 komentarzy

 1. If you like playing on line slot game titles, Then you definately want to take a look at PGSLOT.
  This premier gaming platform offers numerous types of thrilling and immersive
  slot recreation activities which are sure to keep you entertained for hours on conclusion.

  Having a consumer-welcoming interface and a range of options created to boost your gaming experience, PGSLOT is the perfect choice for the two
  beginner and professional slot players. From typical
  a few-reel games to the newest video clip slots, you’ll find anything you must fulfill your thirst
  for thrilling gameplay.

  But what sets PGSLOT besides other online slot platforms?
  To begin with, the System is constantly updating its library with
  new and progressive games, so you will always have a little something clean and interesting
  to try out. Additionally, with large-high-quality graphics and seem consequences,
  just about every spin feels like a real casino encounter.

  But the enjoyment doesn’t prevent there. PGSLOT also offers A
  selection of promotions and bonuses that may help you get quite
  possibly the most out of your respective gaming expertise.
  Whether you’re a superior roller or merely looking for a informal gaming session, there is one thing for everyone at PGSLOT.

  So why hold out? Sign up for PGSLOT now and find the enjoyable globe of on the web slot gaming.
  With much to provide, It can be no wonder that PGSLOT is definitely the go-to option for
  slot enthusiasts around the world.

 2. Jorge Hardbass Vs Vito Happy Melody https://itunes.adeptinternet.co.uk/65.html Mujeres En Oregon GFYS

 3. Pogoda lepsza niz w zeszlym roku, troche mniej deszczu:0

 4. No właśnie teraz jesteśmy, jeszcze na niecałe trzy tygodnie! A kiedy na dłużej do Polski?! Hmmm, dobre pytanie – niestety póki co brak jednoznacznej odpowiedzi. Czas pokaże. A jak Walia późnym latem? 😉

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.